Forum Recklinghausena :: Zobacz temat - problemy dzieci z mową i porozumiewaniem się

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Forum Recklinghausena Strona Główna » Ludzie » Dzieci, młodzież... » problemy dzieci z mową i porozumiewaniem się

problemy dzieci z mową i porozumiewaniem się
Autor Wiadomość

julka 

Wysłany: 2012-05-18, 12:57   problemy dzieci z mową i porozumiewaniem się

wiem że wiele z nas ma dzieci i w związku zamieszczam kilka linków bys może kiedyś wam lub waszym bliskim się bardzo przydadzą

makaton jest to wprowadzenie do ,,języka migowego,, ale który ma gesty połączone ze słowami , to ma na celu ,,wydobyć,, z dziecka z trudnościamu słowa. z początku dziecku jest łatwiej pokazać słowo-gestpiktogram ale z czasem może pokusić się o wydobycie słowa- bardo dobrze się przydają w przypadku dzieci z zespołem downa, autystycznymi i różnego rodzaju lekkim upośledzeniu(jak ja nie lubię tego określenia) umysłowym

Mamy dla was dobrą informację! Dostępna jest już nowa wersja MÓWika.
MÓWik 1.1 został rozbudowany o:
-Ukrywanie symboli w gotowych tablicach
-Wyszukiwarkę symboli (również wyszukiwanie wg kilku pierwszych liter)
-Podgląd symboli w wyszukiwarce
-Klawisz "cofnij" na każdej stronie
-Możliwość wyboru kilku opcji dźwiękowych przy naciskaniu symboli (w tym wypowiadanie nazwy)
-Możliwość ustawienia opóźnienia przejścia między tablicami
-Możliwość regulacji głośności w ustawieniach programu
-Poprawioną głośność syntezy mowy - od dziś mówimy głośniej !
-Regulację wysokości pola dialogowego
-Większą czułość pola dialogowego
-Regulację wielkości przycisku kasującego
Dziękujemy wszystkim za uwagi dotyczące MÓWika. To dzięki Wam ten program się zmienia.Osoby które zakupiły i zarejestrowały poprzednią wersję MÓWika (1.0), otrzymają darmową aktualizację.MÓWIK Proteza mowy mówik proteza mowy

a tu przydatne piktogramy mogące pomóc w rozwoju malucha

Aga80 
I belive I can fly

Wysłany: 2012-05-18, 16:39   

AAC - czyli komunikacje alternatywna trzeba wprowadzać rozważnie.
Mamy obecnie dostepne różne jej formy i dlatego trzeba dopasować do dziecka odpowiednia metodę. Wbrew pozorom to nie jest proste. Zanim wsprowadza sie symbol dziecko musi znać konkret, później rozumieć czym jest zdjęcie przedmiotu dopiero później wchodzi symbol. o AAC można mówić bardzo dużo, nawet bardzo duzo :)

Makaton jest fajną metodą wspomagającą komunikację, tym bardziej że w jego skład wchodzą gesty lub symbole obrazkowe. Dla niektórych dzieci bedzie to podstawowy język. ale on ma ograniczone słownictwo. Z pomocą np. znaków Blissa ludzie studiują.

sylwia 

Wysłany: 2012-05-18, 16:47   

polećcie co co pobudzi mojego lipcoewego 3 latka do mówienie nie chce mówić powtarzać byliśmy u logopedy kazał nam poczekać do 3 lat pełnych był u neurologa u neurologopedy tam jest ok czasem coś fajnie powie ale jak ma powturzyć to nie wszystko rozumnie zrobi o co proszę jest pojętny zaczyna rysować ale ta mowa jak siedzi i się bawi potok niezrozumiałych słów wypowiada słyszy dobrze był badany dała nam pani logopeda do domu parę ćwiczeń ale ciężko bo go szybko to nudzi

julka 

Wysłany: 2012-05-18, 17:02   

ja mam 4latka wczoraj dmuchał świeczki i mówi bardzo mało ale to bardzo- obca osoba go nie zrozumie, Pawełek bardziej gestem ,,powie,, niż coś powie i żadna próba stymulowania jego buzi nie pomaga, ja odpuściłam - na moje oko rozwija się normalnie, wszystko rozumie ,potrafi przeklnąć w odpowiednim momencie :lol:

nie naciskam, będzie chciał to nauczy się, przełamie, mam nadzieję że wrzesień i pójście do przedszkola to przyspieszą, -tam żeby móc się porozumieć z rówieśnikami , bij zabij będzie musiał mówić. ogólnie nie robię z tego problemu , jeżeli dziecko zobaczy że z jego nie mówienia robi sie problem to będzie sie dodatkowo stresował a tego nie chcę. próbuję w różny sposób z nim ćwiczyć język a to wiatraczek i tego typu proste ćwiczenia logopedyczne.

Aga80 
I belive I can fly

Wysłany: 2012-05-18, 17:07   

fajnie byłoby, żeby były stałe zajęcia u logopedy. Czasami maluchy chetniej i efektywniej pracuja z obcymi niz z rodzicami. A w tym wieku dziecko uczy sie przez zabawę i ruch. Ruch stymuluje mowę.
Trudno poradzić Ci co robić bo tak naprawde trzeba zobaczyć dziecko i usłyszec mowę żeby zaproponować ćwiczenia. W niektórych sytuacjach trzeba podciąc wedzidełko.
Rozwój języka ma swoje etapy więc jedne gloski pojawiają sie wcześniej inne później.

No i pytanie drazliwe dla rodziców- do kiedy dziecko korzystało ze smoczka i butelki? Wiele rodziców dziwi sie że dziecko nie mówi a jak ma to zrobic kiedy w paszczy trzyma smoczka?

Temat rzeka...

julka 

Wysłany: 2012-05-18, 17:18   

PIER? SSAŁ MI 2 MCE. A NIEKAPEK NOCNY WYWALIŁAM TYDZIEŃ TEMU

Aga80 
I belive I can fly

Wysłany: 2012-05-18, 17:22   

i bardzo dobrze... smoczki sa okej bo sa np badania które wskazuja że u dzieci które maja smoczek rzadsze sa przypadki śmierci łóżeczkowej ... ale nie przesadzajmy z czasem korzystania z nich

sylwia 

Wysłany: 2012-05-18, 17:41   

akurat oluś najprędzej zrobił pa pa smoczkowi jak już nauczy się pić z kubeczka z dziubkiem jakieś 8 miesięcy miał a zwykły uspokajający to sporadycnie brał rozwija się prawidłowo wie kiedy się śmiać kiedy się smucić

Aga80 
I belive I can fly

Wysłany: 2012-05-18, 17:54   

madry chłopak... i niech się dalej tak rozwija i daje radosc nie tylko rodzicom ale i całemu światu :)

sylwia 

Wysłany: 2012-05-18, 18:03   

miał niecałe 2latka jak i pieluszki poszły pa pa i wytrzymywał całą noc nigdy mu się nie zdażyło jak na razie zrobić siku do łóżka oby tak dalej pije dużo mleka naj mniej to litr każdego dnia jedyne to to że coś mu blokuje mowe ale w ostatnich dniach doszły mu 3 słowa jeden , choć popatrz :) na tyle ze obcy zrozumieli

Aga80 
I belive I can fly

Wysłany: 2012-05-18, 18:06   

a maly dotknie językiem nosa?

sylwia 

Wysłany: 2012-05-18, 18:08   

nie wiem bo nawet nie chciał próbować ;/

Aga80 
I belive I can fly

Wysłany: 2012-05-18, 18:10   

posmaruj pod nosem nutella i można sprawdzic... to pokaże jak u niego z pionizacja języka :)

sylwia 

Wysłany: 2012-05-18, 18:13   

he he nie pomyślałam :lol:

Aga80 
I belive I can fly

Wysłany: 2012-05-18, 18:16   

małych uparciuchów trzeba brać sposobem.

W trakcie śniadania, kolacji mozna róniez ćwiczyc- posmaruj talerzyk częścią serka homogenizowanego i niech kotek zliże go.Można ta sama nutelka wysmarowac wokół ust- niech tez zliże. No i niech mama tez zrobi to samo przy swoim dziecku- takie mini zawody
Ostatnio zmieniony przez Aga80 2012-05-18, 18:18, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu